Ev Teknolojileri Çalıştayı: Tasarım, Toplumsal Cinsiyet, Gündelik Hayat

18 Haziran 2023

TÜBİTAK 1001 destek programı kapsamında sürdürülen Türkiye’de Elektrikli Ev Teknolojilerinin Toplumsal Tarihi (1930-2020): Kadınların Gündelik Hayatlarında Modernleşme isimli projenin çalıştayı, 17 Haziran 2023, Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi Galata Salonu’nda gerçekleştirildi.

Amacı ev teknolojilerinin toplumsal tarihini, bu teknolojilerle ilişkilendirilen ve temel kullanıcısı kabul edilen kadınların gözünden yazmak olan projenin çalıştayında Özyeğin Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Merkezi, Sabancı Üniversitesi, Kadın İşçi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Dissensus Research, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi ve Arçelik’ten katılımcılar bir araya geldi.

Çalıştayın ilk oturumunda, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğretim üyemiz ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Defne Karaosmanoğlu, projenin teorik ve metodolojik çerçevesini anlattı. Doktora sonrası araştırma bursiyeri Dr. Leyla Bektaş Ata, televizyon reklamları üzerinden ev işlerinin ve erkekliklerin temsilini ele aldı. Proje araştırmacısı Doç. Dr. Bahar Emgin ise buzdolabının değişen temsillerine dair bulguları paylaştı.

Çalıştayın ikinci oturumunda, projenin doktora bursiyeri Esra Atalay Tuna, anket çalışmasının çıktılarını analiz etti ve katılımcılara sundu. Proje yüksek lisans bursiyeri Ramazan Çakmak, yazılı basın arşiv araştırmalarından elde edilen bulguları paylaştı. Doktora bursiyeri Büşra Eser sözlü mülakatları ele aldı. Doktora bursiyeri Öykü Deniz Aytemiz, kadın otobiyografi incelemelerinin çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.